top header

بسم الله الزحمن الرحیم

 

انسان واقعا موجود عجیبی است شاید حدود 8 سال است روی موضوع انسان وخصوصیات انسانی مطالعه می کنم ولی اعتراف می کنم هر انسانی باید به خصوصه مورد مطالعه قرار گیرد و واقعا در درون انسانها یک جهان مطلب وجود دارد و ظاهرا دارم به این مطلب معتقد می شوم که دست یافتن به کنه حقیقت انسانها امری نا ممکن است.

چندی قبل در یک مهمانی فیلمی از سخنرانی حجه الاسلام والمسلمین دانشمند را گذاشته بودند ونگاه می کردنددر این بین کسی در حالی که متکبرانه به مبل تکیه داده بود گفت:این یارو هم چرت وپرت می گوید.

بنده یقین دارم و داشتم که این فرد حتی یک سخنرانی از آقای دانشمند و یا هر کس دیگر راکامل گوش نداده و فقط چون سخنران در یک کلیپ به عمر و اهل سنت وهابی او تاخته است و این با مسلک سیاسی این آقا جور در نمی آید دست به توهین می زند. بنده به جهت وظیفه شرعی(نه هدایت کردن) که در روایت فرموده اند اگر غیبت  مومنی شد باید از او دفاع کنید فقط یک جمله گفتم : این فرد دانشمند است و بسیار خوش اعتقاد.

شاید بعضی ها به ذهنشان رسید که چرا پرخاش نکردم،چرا دفاع جانانه نکردم،چرااصل مطلب را برای جمع بازگو نکردم؟....جوابی که در ذهنم خطور کرد برمی گردد به قرن چهارم هجری، در تاریخ آمده است که در آن دوره افرادی پدیدار شده بودند که به سنی های دوازده امامی مشهور بودن اینها در عین حال که دوازده امام را قبول داشتند به خلفای غاصب نیز بی علاقه نبودند(!) وبدون اینکه خودشان بفهمند به آنها ایمان داشتند.

بله در زمان ما نیز به علل مختلف(!) سنی های دوازده امامی حیاتی دوباره یافته اند که البته بهتر است آنها را شیعیان عمری بنامیم.

بعد از یاد آوری این نکته بود که از پاسخ عمیق در آن جمع خود را منع کردم چون این گونه افراد شناختشان از دین و مذهب عجولانه و در حد صفر است.واثبات شده است که این افراد در عین بی اطلاعی از دین بسیار متعصب و حرف گوش نکن هستند و گوششان فقط برای اربابانشان و هم مسلک های خودشان باز است.

 گاهی میخواهید آنسوی دیوار را ببینید خیز برمی دارید و به لبه دیوار آویزان میشوید و به زحمت خودتان را بالا میکشید تا ببینید پشت دیوار چه خبراست و همه نیرویی که دارید جمع می کنید تا بتوانید چند ثانیه آنسوی  دیواررا ببینید در این حالت فقط یه تصویر مبهم از آنسوی دیوار برای شما مهیا می شود. مَثَل این افراد در شناخت مذهب شیعه و اهل بیت علیهم السلام مانند همین فرد است یک پرش ناقص کرده اند و یک برداشت مبهم ازدین در ذهنشان موجود است و دیگر هیچ.

اما گاهی فرد می رود سر فرصت چارپایه ای می آورد و بالای چهار پایه می ایستد وسیر حقیقت موضوع را می بیند و آن را به ذهن می سپارد و آن را با جان و دل می فهمد.

دو نکته:

۱-دردفاع از دین و مذهب در جمع های مختلف خسته ودلسرد نشوید زیرا لقمان حکیم می گوید : سخنان سودمند را باید نشر داد مانند افشاندن بذر گندم ، هر چند آب و هوا و زمین به رویاندن و بار آوردن دانه ها یاری نکند باز در گوشه و کنار خرمن ، سنبلها و خوشه های معدود سر داده و خواهند رویید.

2- سعی کنید یک چهارپایه برای شناخت دین برای خود تهیه کنید وبرای سنی های دوازده امامی هم دعا کنید تا خدا هدایتشان کند و به دامن شیعه برگردند

https://telegram.me/mahdidaghighi/17

 

10/مهر/88.